Podczas XII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Systemy Logistyczne - Teoria i Praktyka (LSTP2023), która odbyła się w dniach 3-5 września 2023 roku w Warszawie (Józefów), miało miejsce niezwykle istotne wydarzenia, jakim był międzynarodowy panel dyskusyjny nt. efektywnej energetycznie logistyce miejskiej („Energy-efficient city Logistics”).

Panel ten był platformą do podniesienia świadomości, promowania dialogu w środowiskach naukowych i biznesowych oraz gromadzenia różnorodnych opinii i doświadczeń. Panel dedykowany był projektowi naukowemu E-LaaS: Optymalna energetycznie logistyka miejska jako usługa. Podczas dyskusji omawiano fundamentalne wyzwania i złożoność logistyki miejskiej, co przyczyniło się do zwiększenia naszej zbiorowej świadomości dotyczącej efektywności energetycznej systemów logistycznych. Jednym z najważniejszych rezultatów panelu była wymiana wiedzy i doświadczeń, co pozwoliło na głębsze zrozumienie aktualnych problemów. Warto zaznaczyć, że podczas panelu przedstawiono prezentacje, które koncentrowały się na miastach w Polsce (Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia), Szwecji (Goteborg i Sztokholm) oraz Chinach (Szanghaj). Zapewniło to wszechstronny ogląd różnorodnych zadań, perspektyw, potrzeb użytkowników i trwających wyzwań w dziedzinie logistyki miejskiej. Ponadto dyskusje ułatwiły systematyczną kategoryzację problemów i identyfikację obszarów priorytetowych dla przyszłych badań, zwłaszcza w kontekście realizacji projektu E-LaaS. Taka systematyczna analiza ma kluczowe znaczenie dla naszych wspólnych wysiłków na rzecz zrównoważonych systemów logistycznych.

Omawiany podczas panelu Projekt E-LaaS ma na celu stworzenie innowacyjnej platformy, która minimalizuje zużycie energii w procesie dystrybucji od centrów konsolidacji do drzwi klientów. Ta platforma ułatwia oszczędzanie energii na każdym etapie dystrybucji. Planowane efekty projektu są ambitne i obejmują:

  • Opracowanie optymalnych energetycznie rozwiązań w zakresie logistyki miejskiej, wraz z ich ilościową charakterystyką pod względem zużycia energii. Pozwoli to na precyzyjne zarządzanie zasobami energetycznymi i minimalizację strat.
  • Opracowanie inteligentnych, multimodalnych i optymalnie energetycznych mikrosystemów dostaw. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie różnych środków transportu oraz zoptymalizowane trasy dostaw, przyczyniając się do redukcji zużycia energii.
  • Analiza zaburzeń w zadaniach logistycznych miasta i propozycje rekonfiguracyjnych rozwiązań umożliwiających odzyskanie optymalności energetycznej. To kluczowy element projektu, który pozwala na dostosowanie się do zmieniających się warunków i ograniczeń w transporcie ładunków w miastach.
  • Współorganizację usług dystrybucji i stref rozładunku poprzez infrastrukturę stacji ładowania oraz sieci energetycznej z uwzględnieniem inteligentnych zasad ładowania i wpływu cen energii na koszty dostaw. Jest to innowacyjne podejście do zarządzania energią w logistyce miejskiej.
  • Określenie ilościowego zapotrzebowania na transport towarowy i analizy zachowania klientów. Analizy te pozwalają na bardziej precyzyjne planowanie dostaw i minimalizację zużycia energii.
  • Analizę komponentów cyfrowych i fizycznych oraz holistyczną koncepcję logistyki jako usługi. To podejście uwzględnia całość procesu logistycznego i pozwala na kompleksowe zarządzanie zużyciem energii.
  • Koncepcje skalowalnych, multimodalnych i optymalnie energetycznych systemów dystrybucji. Dzięki nim możliwe będzie efektywne dostosowanie logistyki miejskiej do różnych warunków, obszarów i wymagań.
  • Opracowanie nowych sposobów zwiększania odpowiedzialności społecznej przez E-LaaS. Projekt ten nie tylko dąży do oszczędności energii, ale także do tworzenia bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań logistycznych.

Panel "Energy-efficient city logistics" podczas konferencji LSTP2023 stał się miejscem intensywnych debat na temat tych istotnych aspektów projektu E-LaaS. Wartościowe uwagi i wnioski uczestników przyczyniły się do rozwoju projektu i podnoszenia świadomości na temat wyzwań współczesnej logistyki. W miarę jak przesuwamy granice w dziedzinie logistyki miejskiej, zachęcamy do dalszej współpracy, innowacji i wykorzystywania naszej wspólnej wiedzy w celu tworzenia energetycznie efektywnych i zrównoważonych systemów logistycznych w miastach.

Więcej szczegółów na temat projektu E-LaaS będzie wkrótce dostępnych na stronie internetowej Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej www.wt.pw.edu.pl.

elaas ptl 

 

 

Back to top